Kritéria

Základná škola JULFA

Kritériá na prijatie do 1. ročníka v školskom roku 2020/2021

Všeobecné podmienky prijatia:

1. Do prvého ročníka ZŠ je v zmysle § 19 ods. 3 zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov prijímané dieťa, ktoré spĺňa podmienky na začiatok povinnej školskej dochádzky. Povinná školská dochádzka začína začiatkom školského roka, ktorý nasleduje po dni, keď dieťa dovŕši šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť, ak osobitný zákon neustanovuje inak.

2. Do 1.ročníka ZŠ na plnenie povinnej školskej dochádzky môže byť prijaté výnimočne aj dieťa, ktoré nedovŕšilo šiesty rok veku, ak o to požiada jeho zákonný zástupca a k žiadosti predloží súhlasné vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a súhlasné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast.

1. Podmienkou prijatia je prihlásenie dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky zákonným zástupcom dieťaťa spravidla na zápise dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky. Termín zápisu určuje v zmysle platnej legislatívy zriaďovateľ školy.

1. V opodstatnených prípadoch môže byť dieťa prihlásené na plnenie povinnej školskej dochádzky po splnení náležitostí aj mimo určeného termínu zápisu.

1. Ak dieťa nedosiahlo školskú spôsobilosť, na žiadosť zákonného zástupcu riaditeľka školy môže rozhodnúť o odklade povinnej školskej dochádzky dieťaťa o jeden školský rok alebo zaradení do nultého ročníka, ak pochádza zo sociálne znevýhodneného prostredia. Zákonný zástupca ku svojej žiadosti prikladá príslušné odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast a odporučenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie. Aj v tomto prípade je potrebné dostaviť sa na zápis.

Špecifické podmienky prijatia:

1. Po zápise na základe rozhodnutia riaditeľa školy o prijatí dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky do 1.ročníka sú prijaté všetky deti spĺňajúce podmienky prijatia podľa bodu 1. s trvalým pobytom patriacim do školského obvodu Základnej škole JULFE v zmysle Všeobecne záväzného nariadenia obce Boliarov č.175 o určení školských obvodov na území obce Boliarov.

2. V školskom roku 2020/2021 plánuje Základná škola JULFA otvoriť štyri triedy v prvom ročníku, s maximálnou kapacitou 36 žiakov.

3. Deti z iných školských obvodov budú prijaté na plnenie povinnej školskej dochádzky, ak to umožní plánovaná kapacita jednotlivých tried.

4. Pri prijímaní detí do prvého ročníka z iných školských obvodov bude zohľadnené:

a) súrodenec vo vyššom ročníku

b) perspektívny záujem rodičov o športovú triedu vo vyššom ročníku

c) zamestnanie rodičov v školskom obvode školy

d) bydlisko starých rodičov v školskom obvode školy

e) výhodná dopravná dostupnosť.